18 Kasım 2012 Pazar

The Civil Wars - iptal olan konserimiz

İşe girmemim en büyük etkenlerinden biri de buydu. Geçen sene yazın ortalarında - yanlış hatırlamıyorsam - avrupa turu tarihleri geldiğinde tamam demiştim kendi kendime, bu sefer gideceğim. Paolo Nutini'ye gidememiştim çünkü, istediğim hiçbir - yaşayan - insanı grubu sahnede canlı canlı dinleyebilme şansım olmamıştı şimdiye kadar (Tamam belki Manga'yı, Duman'ı sayabiliriz bu anlamda ama nedense onlar daha bir ulaşılabilir göründüklerinden o kadar büyük bir olaymış gibime gelmiyor). Paolo'ya gidemediğim için de çok kızgındım kendime, bu sefer çok kararlıydım.
Aralıkta ilk maaşımı aldığımda ilk işim bilet almak oldu 4 nisandaki konser için. Haftanın ortasında çarşamba günü, hem de İstanbul'da hiç görmediğim hiç bilmediğim bir yerinde olan konser için hiç tereddüt etmeden aldım biletleri. İzin alabilecek miydim, nasıl gidecektim, kiminle gidecektim (tek bilet almaya içim elvermemişti ne olur ne olmaz diye iki tane almıştım) hiç bilmiyordum. Ama emindim, gidecektim.
Aylar geçti, ben şarkılarını, albümlerini, diğer turlarından görüntülerini herşeyi yedim yuttum. Joy ile John Paul artık otobüs-servis yolculuklarımın yeni ortaklarıydı. Mutluyduk, mesuttuk. Sonra 16 martta haber geldi,
Due to a serious illness in the band's immediate family, The Civil Wars' tour dates from March 26th in Koln through April 4th in Istanbul are postponed. Rescheduled dates and additional info will be announced next week. We are extremely sorry for this inconvenience.
Şaşkındım, ne hastalığı dedim. Çünkü haber geldiğinde de sonrasında da grup turneye devam etti. Amerika boyunca konserlerini vermeye, gülücükler saçmaya ara vermediler. Hiçbir şey anlamamıştım. Neyse dedim, en azından belki yeni tarih uygun bir zaman denk düşer. Düştü de, 20 martta gelen haberde şöyle diyorlardı:
Hello everyone,
First of all, please allow us to thank all of you for your outpouring of support after the recent postponement of our European tour dates. You continue to surprise and amaze us, and we both are so grateful to have such wonderful fans and friends.
We've rescheduled the postponed tour dates for later in 2012, and also added dates in Munich and Oslo. Tickets will go on sale soon. Full details below:
13 November - Brussels, Belgium - AB Club
14 November - Amsterdam, Netherlands - Rabozaal
19 November - Berlin, Germany - Festsaal Kreuzberg
29 November - Paris, France - Point Ephémère
2 December - Zurich, Switzerland - Abart
3 December - Munich, Germany - Ampere
4 December - Koln, Germany - Kultukirche
7 December - Istanbul, Turkey - Salon
10 December - Stockholm, Sweden - Södra Teatern
12 December - Oslo, Norway - Kulturkirken Jakob
With love and respect,
Joy & John Paul (The Civil Wars)
Acayip rahatlamıştım. 7 Aralık şahane bir tarihti, hem bir senem doluyor, izin alabilecek hale geliyordum, hem de haftasonuydu atlar giderdim. Gönül rahatlığıyla tarihi beklemeye başladım, bu arada gittim dost kitabevine biletlerimin kağıt halini de aldım. Sonra üstüne 8 Aralık'ı da eklediler, pek talep vardı bir gece daha konser verecekti The Civil Wars burada. Nasıl mutluyum, nasıl gururluyum anlatamam.
Ve sonunda 2 Kasımda Biletix'ten şu haber geldi:
Değerli Müşterimiz,
7 ve 8 Aralıkta Salon İKSV'de gerçekleşmesi gereken THE CİVİL WARS etkinliği İPTAL olmuştur.
Biletix satış kanallarından satın alınmış biletlere ilişkin bilet iadesi Biletix tarafından gerçekleştirilecektir. Salon anagişesinden alınmış olan biletler İKSV anagişede iade işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Ama neden ne oluyor niye ki diye bakındım, twitter hesabından grubun açıkladıklarını gördüm. Mailime haber gelmesi ise ayın 7'sini buldu:
We sincerely apologize for the canceling of all of our tour dates. It is something we deeply regret. However, due to internal discord and irreconcilable differences of ambition we are unable to continue as a touring entity at this time. We thank each and every one of you for your amazing love & support. Our sincere hope is to have new music for you in 2013. 
- Joy Williams & John Paul White.
PS - We understand that there are many of you stuck with service charges and travel reservations due to our abrupt cancelations. Please email us at info@thecivilwars.com if there are costs incurred that you would like to be reimbursed for, include a scan or attachment to your receipt(s) of the costs, and we will do our best to reimburse you for non-refundable charges.
Bakakaldım. Benim 14 yıllık İngilizcem bunu anlamaya yetmedi, ne demekti "internal discord and irreconcilable differences of ambition" ? Ayrılıyorlar mıydı, kavga mı etmişlerdi, ne olmuştu? Halbuki dünyanın en mutlu iki insanı gibi görünüyorlardı. Onlardan daha iyi anlaşabilecek başka iki insan bulamazdık. Olamazdı, hayır hayır olamazdı. Ben lanetli miydim, bunların hepsi benimle ilgiliydi, ben onları sevmemiş, yaptıkları müziğe aşık olmamış, konsere gidemeyecek olsaydım Joy ile John Paul hiç kavga etmeyecek, hiç bozuşmayacaklardı. Ben yaptım, benim suçum.
Ben yine açıp, Elvis'in sahnesini izleyeyim en iyisi. Onu mahvetme olasılığım yok nasıl olsa. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder